Tutvumine KRMEF’ga

KRMEF’i puhul on tegemist organisatsiooniga, mis ei ürita lihtsalt siin keerulises maailmas ellu jääda, vaid iga nende tegevuse tagant leiab sügavama mõtte. Hoolitakse inimestest ja loodusest, sest ilma planeet Maa olemasoluta ei saaks eksisteerida ka inimesed. Kahjuks raha valitseb maailma ja isemajandavast organisatsioonist ollakse veel kaugel, kuid iga päev nähakse selle nimel vaeva. Ajal on siin riigis teine tähendus, seega minu suurimaks õppetunniks Nepalis saab olema, kuidas teha asju tasa ja targu.

Waldorf lasteaed

Waldorf lasteaed

Nepal on riik, kus mehe sõna maksab ja naistel on kahjuks vähem õigusi. Üldlevinud on, et naised teevad ära raske töö ja mehed pigem istuvad kodus ning jagavad käske. Naise eesmärk on mehe ja tema perekonna eest hoolitseda. Sellest tulenevalt pakub KRMEF tööd peamiselt kohaliku küla naistele võimaldades neile inimväärset tööd. Samal ajal saavad emad oma lapsed viia Waldorf kallakuga lasteaeda ning ei pea tööpäeva jooksul muretsema nende tegevuste pärast. Waldorf hariduse puhul on tegmist Rudolf Steineri poolt loodud humanistliku lähenemisega pedagoogikale, kus põhirõhk on lapse individuaalsel arengul. Haridus põhineb küsimustel, kuidas aidata leida lastel sisukam tähendus siin maailmas, kuidas innustada neid õppima ja töötama läbi naeru, kuidas arendada hoolivust teiste inimeste vastu? Eks Waldorf koolide kohta ole meil kõigil juba omad ettekujutused ja eelarvamused, kuid hoovis rõõmsalt ringi kepslevaid lapsi on tore vaadata ning väidetavalt ei jonni ükski neist hommikuti, et ei soovi lasteaeda minna. Küla kesel asub ka avalik raamatukogu, kus igal õhtul on võimalik koolilastel oma kodutöid õpetaja juhendamise all lahendada. Kahjuks elab üle 25% Nepali rahvastikust allpool vaesuspiiri, mis lihtsalt öelduna tähendab, et lapsed ei saa oma kodus koolitööde lahendamisel abi, kuna vanematel lihtsalt puuduvad teadmised ja oskused ning siin tulebki appi KRMEF pakkudes lastele võimalust koolitee edendamiseks.

Põllumajandus on riigi oluline tööstusharu, pea 90% inimestest olles sellesse hõivatud. Kahjuks on riigi pinnast vaid 20% haritav maa ja toit on väärtuslik resurss. KRMEF toodab võimalikult palju toidust ise, harides selleks maad, hooldades puuviljaistandust ja kasvatades lehmi ning kanu. Organisatsioonis järgitakse jällegi Steiner’i poolt arendatud biodünaamilse põllunduse põhimõtteid. Lihtsalt öelduna on tegemist orgaanilise põllumajandusega või mahepõllumajandusega, kuid lisaks pannakse rõhku mõningatele spirituaalsetele ja astroloogilistele aspektidele. Näiteks usutakse, et kõik elusolev saab jõu kosmosest, seega on väga oluline, mis planeetide seisuga ja kuu faasiga mingit taime istutada, umbrohtu kitkuda ja saaki korjata. Väetisena kasutatakse härja sarve sisse topitud sõnnikut, mis maetakse talveks maapinda valmima ja kevadel välja võttes lahjendatakse veega. Steiner’i filosoofia juurde kuulub veel mitmeid teisi veidraid viise, kuidas biodünaamilist põllumajandust läbi viia. Näiteks komposti lisanditeks toodetakse mitmete taimede õisi topituna kas looma põide, koljusse või makku ning samuti jäetakse talveks maapinda valmima. Teadaolevalt valmistatakse KRMEF’s vaid härja sarve sisse topitud sõnnikust väetist. Sageli nimetatakse Steineri biodünaamilist põllumajandust ka pseudoteaduseks ning ei ole leitud erinevusi tavalise orgaanilise põllumajandusega. Tegemist on juba aegade algusest hinduistlikes riikides harrastatava põllumajandusega, mille Steiner lihtsalt formuleeris „teaduseks“. Omamoodi isegi mõistan nende usku astroloogia mõjusse. Kui nende usu järgi on kogu inimese elutsükkel (84 uuestisündi) määratletav astroloogia järgi, siis miks mitte rakendada seda usku kosmilisse jõusse ka taime- ja loomakasvatuses. Hinduistlikes templites ringi kolades ja kõikidele jumalatele soove esitades palun muudkui uuestisündi linnuna, et saaksin vabalt lennata. Oma sooviga tuleb aga olla täpne, muidu sünnid jaanalinnu, kana või muu lennuvõimetu linnuna 😀

Mee tootmine

Mee tootmine

Iga ökomajandava aia juurde kuuluvad ka mesilased, kes on loomulik osa taimekasvatusest, andes vastu mesimagusat toodangut. Siiski Nepalis tasub ettevaatlik olla ja igasugust mett kahe suu poolega mitte sisse ahmida. Nimelt leidub Himaalaja mäestikus teatuid rododendroni sorte, mille nektar on mürgine. Sellise mee suures koguses söömine põhjustab surmaga lõppevaid juhtumeid küll harva, aga 24 tunniks on garanteeritud halb enesetunne, oksendamine ja peavalud. Mee tunneb ära tumepunase värvi ja veidi teistsuguse lõhna järgi. Samas väikeses koguses toksilise mee tarbimine on tõestatud mõjuvat vägagi hästi seedeelundite haiguste raviks.

Käsitöö

Käsitöö

KRMEF’i peamiseks sissetulekuallikaks lisaks puidutöökojas valmistatavale mööblile on käsitöö. Igapäevaselt valmib nobedate naiste käte vahel ehteid, mänguasju, ridikülle ja salle. Toodangut müüakse peamiselt Šveitsis, Saksamaal, USA-s ja Prantsusmaal. Peamiseks tooraineks ehete valmistamsel on seebipähklid (soap nuts), mis oma olemuselt on siiski seebipuu marjad ja näevad kuivanud kujul välja nagu mustad ümarad pärlid. Kasvada meeldib neil Himaalaja mäestikus ja sisaldavad looduslikku seepi (sopaniini). Seega pole tegemist vaid kena materjaliga ehete valmistamiseks, vaid ka reaalselt kasuliku ökopesupulbriga.

Öko-pesupulbri valmistamine

Öko-pesupulbri valmistamine

Piisab mõnest eelnevalt kuumas vees leotatud seebipähklist lisatuna väikeses riidekotikeses pesumasinasse ning ongi riided puhtad. Kusjuures seebipähklite ettevalmistamiseks pesupulbrina kasutamiseks keedetakse neid KRMEF’s päikeseenergiat koondavas pajas. Nagu eelnevalt mainisin, katsutakse siin kõike teha keskkonnasäästlikult ja nutikalt. Seebipähkli puhul on tegemist loodusliku pesupulbriga ja seetõttu on see vägagi populaarne väikelastega perekondades ja allergigute seas.

Brikett toidu valmistamiseks

Brikett toidu valmistamiseks

Kuigi Nepalis on Himaalaja mägede tõttu maailma ühed suurimad veevarud, sõltutakse energeetiliselt siiski suures osas Indiast, kes väidetavalt omab ka riigis suuri hüdroelektirjaamu. Viimase 30 aasta jooksul on Nepal kaotanud pea 25% oma metsavarudest, mis omakorda põhjustab siin mägisel maastikul maalihkeid, millesse pea 300 inimest igal aastal hukub ja üle 8000 maja hävineb. KRMEF on välja pakkunud nutika lahenduse, tootes vanapaberist ja lehmasõnnikust briketti. Briketi kütteväärtust mulle küll kahjuks öelda ei osatud, kuid üks pakk sisaldab 20 briketitükki, millest tavapärasele perele piisab kaheks toidukorraks ja hind võrreldes muu energiaga, olgu selleks siis gaas või elekter, on 3 korda odavam.

Biogaasi tootmine

Biogaasi tootmine

Ja üllatus-üllatus, tagahoovis toodetakse ka ülejäävast sõnnikust biogaasi, mille digestaati laotatakse põldudele ja gaas suunatakse kööki toidu valmistamiseks. Valitsuse poolt on võimalik taotleda ka mini-biogaasijaama rajamiseks toetust 50 000 ruupiat e ca 435 eur.

Pudelmajad

Pudelmajad

Nii Indias kui ka Nepalis on tohutuks probleemiks, üha suurenevate tarbimisharjumuste taustal, prügi, mis lebab kõikjal tänavatel. Auto- või rongiaknast kommipaberi või plastikpudeli väljaviskamine on normaalne ning kellelegi ei tule mõttessegi oodata lähima prügikastini, sest neid lihtsalt ei leidu. Kogu see mustus ja vaesus soodustab aga haiguste levikut ning leepra e pidalitõbi on Nepalis sageli esinev. Kohalikule kogukonnale võimaldatakse arstiabi 2 korda nädalas küla kliinikus ning igapäevaselt on kohal medõde. Võitlemaks aga prügiga, on KRMEF rakendanud klaas- ja plastikpudelid erinevate hoonete rajamiseks, mis on ennast tõestanud, kui esteetiline, tugev ja keskkonda säästev ehitusviis. Aprillis Nepali tabanud maavärin ei mõjutanud pudelmaju karvavõrdki, klaaspudelitest läbikumav päikesevalgus loob hoonetes kauni atmosfääri ning antakse oma panus jäätmete taaskasutusse. Kindlasti süübin sellesse teemasse sügavamalt: kavatsen pudelmajade ehitamise detailid endale selgeks teha ning uurida antud ehtiusviisi vastupidavuse aluseid.

Kohvik

Kohvik

Aasta alguses valminud hubasel külakohvikul läheb päris hästi, toitlustades lisaks organisatsioonile ka lähedusse sattuvaid turiste. Hoone on rajatud isetoodetud tellistest. Savi ja liiva siinkandis jätkub, sest omal ajal oli Katmandu org üks suur järv. Süüa antakse meile rikkalikult, 3 korda päevas. Kui reisi alguses oli hirm eesootava 3 kuu jooksul kokku kuivada, kuna hindu kultuuris on liha üsna haruldane, siis ärge muretsege, pigem tulen tagasi 10 kg raskemana. Ah jaa, olen sattunud pomelo paradiisi. Vaid kuuke veel ning pomelo saab olema mu ainus toit 🙂

Traditsiooniline toit dal bhat ning pomelod

Traditsiooniline toit dal bhat ning pomelod


It looks like KRMEF is not just an organisation, that tries to survive in this difficult world, but there is a deeper meaning behind every action. Here they care about people and nature, because there will not be any people without Mother Earth. Unfortunately money rules the world and they have a long way to go to be self-sustainable, but they are working on it. And here time has a different meaning, so my biggest lesson will be how to do things slowly without rushing 🙂

In Nepal men rule the country and women do all the hard work. So the main focus of KRMEF is to provide work for local people, mainly women, at the same time allowing the children of the workers to go to a Waldorf based kindergarten. Waldorf education is a humanistic approach to pedagogy based on the philosophy of Rudolf Steiner and the main focus is on the individualistic development of a child. Main questions are, how to help pupils to find meaning in their lives, how to forth enthusiasm for learning and work and how to be a good fellow for human beings. We all tend to have already our prejudices about Waldorf schools, but it is good to see happy children running around in the garden and apparently none of them wines in the morning, that they don’t want to go to the kindergarten. There is also a public library, where school children can go in the evenings to do their homework under the supervision of a teacher. Unfortunately 25% of Nepalies live in poverty, which basically means, that children cannot get help with their schoolwork at home, because the parents are just too undereducated and so KRMEF provides help for the children in their education.

Agriculture is an important part of the countries economy, almost 90% are involved in agriculture. Unfortunately only 20% of the land is cultivatable, so food is a valuable resource. KRMEF produces most of its food by cultivating land, taking care of the fruit plantation and growing cows and chicken. Here they follow again Steiner’s filosophical biodynamic farming. Basically it is an organic farming, but some spiritual and astrological aspects are also followed. For example, it is believed, that all living gets its strength from the outer space (plantes and moon), so it is very important when to plant a seed, when to gather weed and crops etc. Varios method are used for making fertilisers, for example burying cow manure stuffed into the horn of a cow during winter and recovered for use in the spring. Other weird methods are used by Steiner’s philosophy, for example, burying various plants stuffed into urinary bladders, skull or intestinies of cattle during winter and again recovered for use in the spring. To my knowledge, in KRMEF, only the first described method is used. Steiner’s biodynamic farming is often said to be pseudosience and argued, that similar or equal results can be obtained using standard organic farming principles. Biodynamic farming is a traditional farming method in hindu countries, Steiner just formed it to be a „science“. I kind of understand their belief system, because if the life of a man is defined by rebirths (84 times) and everything is defined by astrology, why not use the same belief in plant and animal growth also. While visiting all the hindu and budist temples in Nepal, I pray everywhere to be reborn as a bird so I could fly, but I have to be accurate with my wish, otherwise I will be reborn as a ostrich, chcken or other bird, who cannot fly 😀

Every eco-farm needs to have bees, who are a natural part of plant growing and giving back the sweet honey. Yet, in Nepal, you have to be careful which honey you eat, because there are certain rhododendron species growing in the Himalayas, which nectar is poisonous. Eating this honey is rarely fatal, but the intoxication lasts for 24 hours and dizziness, weakness, nausea and vomiting are quaranteed. You should be able to recognize this honey by dark red colour and a strange smell. Using it in small amounts is proved to be a good medicine for the treatment of gastrointestinal diseases.

Main income for the organisation besides wooden furniture, is handicraft. Every day the women of KRMEF produce by themselves jewelry, toys, purses and scarfs. Things are sold mainly in Switserland, Germany, USA and France. Main material for making jewelry is the soap nut, which actually is a berry, that grows in the Himalayas. It looks like a black pearl and contains natural soap called saponin. So it is not just a beautiful peace of jewelry, but also a eco-washing powder. You boil the soap nut in hot water, put it into a bag made of cloth and throw into the washing machine, and done, cloths clean. In KRMEF they use a solar cooker for boiling the soap nuts. As I said before, here they try to do everything in environmentally sustainable way. As it is a natural soap, it is popular amongst families with small children or people with allergies.

Althought Nepal has one of the biggest water reserves in the world because of the Himalayas, the country depends on India for getting power as India owns the hydropower plants or imports gas. In the last 30 years, Nepal lost almost 25% of its forests. 300 lives and more then 8000 homes are lost annually to landslides due to soil erosion. So in KRMEF they produce bio-briquettes made from recycled paper and cow dung to provide alternative fuel. Unfortunately they couldn’t tell me the energetic value of this briquette, but one package contains 20 pieces, which is enough for two cookings for a normal family and the price is tree times cheaper. And surprise-surprise, in the back yard they produce biogas out of cow manure and the gas is used for cooking. It is even possible to apply for investment support from the covernment to build a small biogas plant and the amount is 50 000 rupies (ca 435 euros).

In India and also Nepal a huge problem is garbage, which is everywher on the streets (to me it seemed more in India). To throw a candy paper or a plastic bottle out of a train or a car window is not a problem, it is normal and nobody even thinks about waiting for the closest garbage bin, because there just aren’t any. Unhealthy living conditions spreads desease and causes illness. Leprocy is a major issue in Nepal. For the local community a doctor is provided by KRMEF two times a week and a nurse is available all work days. Among many recycling initiatives, KRMEF uses recycled glass and plastic bottles to construct houses. When the earthquake stroke in April 2015, the bottle houses stood still and the light that shines throught the glass bottles into the houses is beautiful. So my goal here is to investigate this topic more to understand how they are built and how resistent they actually are.

Leela’s eco caffe, that was opened in the beginning of 2015, is doing quite good. The caffe cooks food for the people of the organisation and also for tourists that happen to wonder in this area. The building is made of home-made bricks, as there are plenty of glay and sand, because Kathmandu valley was a big lake long time ago. We are fed 3 times a day and the food is delicious. When leaving home my friends were afraid, that I will shrink during this 3 months as meat is not common food here, let me tell the truth now, I will propably come back 10 kg heavier as the food here is so good. And the best part is that I’m in heaven of pomelos. In a month it will be my only food 🙂

Advertisements

3 thoughts on “Tutvumine KRMEF’ga

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s